COLOSS: jaké ohrožení znamená sršeň asijská, výsledky Monitoringu moderní formou

BeeClim: Včely a měnící se klima aneb na co se připravit

Pořádání listopadového COLOSS Olomouckého včelařského semináře bylo do poslední chvíle ohroženo možným zákazem konání hromadných vzdělávacích akcí kvůli pandemii covid19. Obavy se nakonec nenaplnily, a tak jsme v Olomouci zorganizovali  seminář s podtitulem BeeClim: Včely a měnící se klima aneb na co se připravit. Jeho realizace byla hrazena z nově získaného projektu projektu BeeClim: úspěšné včelaření v době klimatické změny, který je podpořen z Norských fondů ve výzvě Reine vyhlašovanou Státním fondem pro životní prostředí. Díky tomu jsme mohli pozvat přednášející z Rakouska, Španělska a Portugalska. Reportáž ze semináře, jejímž autorem je Ing. Petr Texl, si můžete přečíst zde.

Nebezpečný invazní druh sršeň asijská (Vespa velutina)

Na olomouckém semináři jsme se zaměřili na šíření invazní sršně asijské (Vespa velutina), která je nebezpečná jak pro včely medonosné, tak i pro lidi. Článek s poznatky, které přednesli zahraniční přednášející, vychází v lednovém čísle Moderního včelaře a je také volně dostupný na našem webu.

Výsledky COLOSS: Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev interaktivně

V loňském roce proběhl již osmý ročník COLOSS Monitoringu, za ty roky jsme díky Vám, respondentům dotazníku, shromáždili spoustu dat, které je těžké představit na několika grafech. Student geoinformatiky na PřF UP v Olomouci Mgr. Jakub Kaplan připravil interaktivní webovou stránku, kde si můžete výsledky prohlížet úplně novým způsobem, než jste byli zvyklí. Stránku s výsledky si můžete prohlédnout zde. Stránka je nastavena pro prohlížení na počítači, v případě vysoké návštěvnosti v jeden čas může načítání trvat déle, protože je v pilotním zkušebním provozu. Máte-li k tomu komentáře či podněty na zlepšení, budeme rádi, když nám je napíšete na monitoring.vcely@gmail.com.

Zvládání varroózy a přednáška na Youtube

V minulých letech jsme pro vás napsali články týkající se varroamonitoringu, použití kyseliny šťavelové nebo odstranění plodu, všechny články si můžete přečíst či připomenout zde a stejně tak i letošní videopřednášku na Youtube zde, najdete tam i slidy přednášky.

Jarní monitoring 2022

V příštím roce spustíme již 9. ročník COLOSS Monitoringu, dotazníky budou dostupné přibližně od 20. března 2022 nebo dle jarního vývoje počasí. O spuštění budete informování e-mailem.

Za celý tým COLOSS Monitoringu přeji pohodové Vánoce, v novém roce hlavně pevné zdraví, štěstí a mnoho osobních i včelařských radostí

Jiří Danihlík

Národní koordinátor COLOSS Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev

Pro aktuální informace sledujte COLOSS Monitoring na Facebooku, na téže síti můžete sledovat i aktuality projektu BeeClim.

Monitoring.vcely@gmail.com

www.coloss.cz

https://twitter.com/JDanihlik