Klíckujeme druhým rokem

Je tady polovina září a nastal čas klíckování matek. Ano, mám ten cyklus trochu posunutý proti prof. Chmarovi, ale vycházím z fenologického kalendáře svého okolí.

I v loňském roce jsem klíckoval 13. září a dle průběhu a výsledků si myslím, že to je pro mě optimální období.

 

Přátelé, zaregistroval jsem článek Dr.Kamlera v časopise Včelařství, kde varuje před dlouhodobým klíckováním z důvodů 50% ztrát. Trochu mně to překvapilo, protože když jsem se ho na jaře ptal jak dopadlo klíckování ve VÚVč Dol, tak mně informoval, že klíckovali krátkodobě a výsledek je výborný a 2 (slovy dvě) včelstva nechali se zaklíckovanými matkami až do února, kde jim 1 (slovy jedna) matka uhynula. Takže dlouhodobé klíckování = 50% úhyn !!!

U pracovníka výzkumu mně to trochu překvapilo, když on určitě ví s jakým počtem se pracuje pro stanovení nějakého relevantního procenta. Spíš mi to připadá jako objektivní hlášení rádia Jerevan.

 

Pro klíckování v tomto roce jsem se rozhodl z pragmatických důvodů. Výskyt varroázy do poloviny července byl prakticky nulový, ale po snůšce při krmení jsem zaregistroval u některých včelstev zvýšený spad roztočů, proto jsem hned po krmení aplikoval kyselinu mravenčí. Po prvotním zvýšeném spadu se situace uklidnila a dnes na podložkách je poměrně čisto.

Zkušenosti z loňského roku, kdy mi včelstva i matky vyzimovaly velmi dobře budu klíckovat tento víkend, tj. 17. a 18. září. Včelstev mám 36 včelstev, takže oproti loňským 20 větší vzorek.

 

Od jara 2016, kdy jsem matky z izolátorů vypustil jsem nepoužil žádný preparát pro boj s varroázou, resp. jiným onemocněním. Včelstva se dobře vyvíjela, celý rok probíhal v poklidu a až do poloviny července jsem na včelách nic mimořádného neregistroval. Myslím si, že zdravý člověk nechodí k lékaři pro preventivní chemoterapii a přece normální včelař zná zdravotní situaci svých včel a medikamenty podává dle potřeby.

Opět jsem připraven po 24 dnech aplikovat Varidol FUM a doufám, že to bude jediný chemoterapeutický zásah do mých včelstev.

Nezapomenout v polovině listopadu zkontrolovat umístění izolátoru s matkou k chomáči včel a potom už jenom přát svým včeličkám klidný zimní čas.

 

Vážení přátelé, podívejte se na svůj provoz očima včelaře, který produkuje přírodní potravinu med a dejte si do souvislostí přírodní prostředí úlu a zásah člověka. Určitě Vám vyjde rovnítko k šetrnému zacházení s chémii ve svých včelách. Léky ano, ale prosím neplýtvat a pouze tehdy, když je třeba..

 

Přeji pohodové klíckování a radost z chovu včel.

 

.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

captcha - bohužel, nutné! :-( *