Izolování matek – volné pokračování

Izolátory Chmara – návrat k přírodě – výsledek

V květnu roku 2015 jsem psal v časopise Včelařství o možnosti boje s varroázou bez chémie a to prostřednictvím Izolátorů dle prof. Chmary. V tom článku jsem informoval, že já budu izolátory v podletí aplikovat a také jsem tak učinil.

Dne 13.září jsem ve 20 včelstvech, které jsem připravoval k zazimování vyhledal matky a vložil jsem je do izolátorů. Myslel jsem si, že to bude složité, alespoň tak mně varovali mnozí včelaři, že v tomto období bude najít matku ve včelstvu velmi složité. Právě naopak, plod se nacházel na 3- 5 plástech a najít matky na plodu bylo poměrně velmi jednoduché. Ano mám je značené, ale i tak jsem našel ve dvou úlech dvě neoznačené matky, které se vylíhly zřejmě tichou výměnou po posledních letních prohlídkách, tak jsem je označil barvičkou a šup do izolátoru. Izolátor jsem vložil do uličky mezi plásty na kterém matka byla odebrána. Celá operace u 20 včelstev trvala cca 2 hodiny.

Následně jsem 13.října provedl fumigaci Varidolem a spad roztočů nebyl nijak velký, ale podstatné pro mě byl fakt, že všechny včelstva byla bez jediné buňky plodu. Fumigace účinná na 100%.

Kontrolu sezení zimního chomáče jsem provedl 23.listopadu kdy jsem provedl kontrolu zda jsou izolátory uprostřed podzimního chomáče a kupodivu jsem musel ve třech případech izolátor posunout doprostřed chomáče, když jsem si myslel, že při snížení teploty půjde chomáč do menšího průměru a izolátor by se mohl dostat mimo dosah zimního hroznu včel a matka v izolátoru by mohl utrpět chladem.

Po této kontrole jsem včely obře uzavřel, vyčistil podložky a více jsem do včel nevstupoval.

Zimní měl jsem odebral 23. ledna a čekal na vyšetření zimní měli kolik asi roztočů v mém vzorku najdou. By jsem sice přesvědčen, že tam žádný roztoč nemůže být, ale to víte, úřad je úřad. Nález laboratoře potvrdil můj odhad a to, že v mých vzorcích zimní měli je stav 0 roztočů.

Přes tuto zprávu ještě nebylo vyhráno. Matky jsou v izolátorech a čekám do konce únory abych je opět vypustil.

Den „D“ nastal 28.února 2016 kdy jsem v odpoledních hodinách postupně otevíral úl po úlu a matky z izolátorů vypouštěl. Vypouštěl, spíše vytřepával, protože v izolátorech bylo poměrně dost včel a matky se včelami samy vystoupit nechtěly.

Výsledek? Všechny matky živé a zdravé, vitální a velmi rychle mizely v uličkách mezi včelami.

Kontrolu plodování udělám za 14 dnů a s napětím budu sledovat jarní rozvoj včelstev zda se potvrdí tvrzení mého polského přítele, který izolátory použil už v loňském roce a tvrdil, že jarní rozvoj těchto včelstev je ještě lepší než ve včelstvech kde byly matky volné celé podletí, podzim i zimu. No, nechám se překvapit a určitě Vás budu na našich web stránkách informovat.

Vážení kolegové a kolegyně, přemýšlejte jak bojovat s roztočem a zkuste to způsobem, který vyhovuje včelám a snad i Vám. Jediným poraženým v tomto případě je roztoč.

Mgr.Václav Sciskala

izolátor matky v úle (4 zleva)

izolátor matky v úle (4 zleva)

vyjmutí izolátor při vypuštění matky

vyjmutí izolátor při vypuštění matky

detail sezení matky a zimního chumáče na izolátoru

detail sezení matky a zimního chumáče na izolátoru

vydutí izolátoru v místě, kde seděl zimní chumáč

vydutí izolátoru v místě, kde seděl zimní chumáč

One thought on “Izolování matek – volné pokračování

  1. Já se na tuto metodu chystám letos (2016). Někteří píší, že klíckují matky už 5.srpna, což mě připadá velmi brzy. (žiji na jižní Moravě a nyní jsou zde 30 stupňové vedra). Jen nevím a to je můj dotaz, který rámek nahradím, či vyjmu, nebo prostě, kde se vezme místo na klícku s matkou?
    Děkuji!
    T

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

captcha - bohužel, nutné! :-( *